Volvo Penta İçten Takma İnboard Deniz Motoru Elektrik Sistem Parçaları İçin Tüm Türkiye Geneline Satış Hizmetini Sunmaktayız.
Starter, Marş motoru, Marş motou kömürü,Starter selonoıd,Marş motoru selonoıd,
Trim gövdesi pompa kiti,Trim motoru, Trim reservuar, Trim yağ deposu, Commutator,
Alternatör, Sarj dinamosu dönüşüm kiti, Voltaj regülatörü, Devre kesici,Sigorta,Trim Braketi,
Volvo Penta Dizel Modeller D1-13 D1-20 D1-30 D2-40 D2-55 D2-55 D2-75 D2-75 D1-13 S DRIVE D1-20 S DRIVE D1-30 S DRIVE D2-40 S DRIVE D2-55 S DRIVE D2-75 S DRIVE D3-110 D3-110 D3-150 D3-170 D3-200 D3-220 D4-180 D4-225 D4-260 D4-300 D6-330 D6-370 D6-435 D9-500 D9-575 D11-625 D11-670 D11-725 D13-800 D13-900
Volvo Penta Benzinli Modeller  V6-200 V6-225 V6-225-E V6-240 V6-280 V6-280-C V8-270 V8-270-C V8-270-CE V8-270-E V8-300 V8-300-C V8-300-CE V8-300-E V8-320 V8-320-C V8-320-CE V8-320-E V8-350-C V8-350-CE V8-380-C V8-380-CE V8-430-CE

Whatsapp Hattı : 0533 748 99 18 | info@sanalmarine.com

Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları

Dizel motorlar bu tekne tipleri için alışılmış alternatiflerdir. Eğer benzinli bir motorunuz var ve dizele geçin, daha iyi olursun işletme özellikleri, artırılmış güvenilirlik ve daha yüksek güvenlik. Doğru güç çıkışını seçmek önemlidir. Motor seçiminiz için seyir hızınız için yeterli güce sahip olmalısınız max revs tırmanmaya gerek kalmadan. Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Bu size bir değerli verir Güç rezervi, örneğin bir güçlü kafa rüzgarı. Ancak, çok fazla bir motor takmak güçlü hiçbir fayda sağlamaz – gereksiz yere ağırdır ve herhangi bir ek hız vermeden daha fazla yakıt kullanır. Daha yüksek güce sahip bir motora geçiş yaparsanız, Motor bağlantılarını, şanzımanını ve tahrikini veya tahrikini kontrol edin. Motor doğal olarak mevcut alana da sığmalıdır. maksimum pervanenin doğru seçilmesi için doğru seçim Motorun güç potansiyelinden mümkün. Manevra ve şarj için güç Motorun torku güç çıkışı kadar önemlidir, özellikle düşük devirlerde. Düşük devirlerde yüksek torklu bir motor manevra gücü verir ve ayrıca yeterli rezervleri vardır Pilleri rölantide şarj etmek için. Seyir hızındaki motorun optimum devirlerine dikkat edin. – ne kadar düşükse o kadar iyidir. 2500–3000 rpm’de çalışacak bir motor Düşük gürültü ile tamamen farklı bir konfor sağlar. ve yüksek devirli bir motordan daha fazla titreşim seviyesi vardır.

Sadece motoru düzensiz kullanan yelkenli tekneler için kapasite özellikle önemlidir. Artan miktarlarda elektronik ve diğer elektrikli ekipman daha güçlü gerektirir alternatörler ve genellikle standart olandan daha büyük pil bankaları 10 yıldan eski bir teknede. Yeterli olmak, alternatör çıkış, pil bankası kapasitesinin en az yüzde 25’i olmalıdır. Tam voltajı garantileyen verimli bir şarj regülatörü şarj etme avantajını elde etmek için pil de çok önemlidir kapasite. Motor, şanzıman ve pervane mükemmel olmalı başarılı bir kurulum oluşturmak için eşleştirildi. Bir yelkenli teknede size sunan 3- ve 4 bıçaklı pervanelerden yararlanabilir Çok küçük sürükle ile birlikte ileri ve geri yüksek itme yelken altında. 

Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Bu kategorideki tekneler yeni bir motor / sürücü ile çok şey kazanmaya hazırlanıyor birimi. Alanında kapsamlı gelişmeler olmuştur. motorlar ve sürücüler ve bugünün ürünleri her açıdan daha iyidir. Üstün özelliklere ve daha verimli sürücülere sahip motorlar Servo direksiyon, direksiyonun arkasında büyük bir zevk sunuyor. Bir planya teknesinde, daha yüksek güç, daha yüksek bir üst hız demektir. Daha iyi tork, planlanan hıza kadar daha hızlı hızlanma anlamına gelir ve geliştirildi tekne ağır yüklü olduğunda taşıma. Olup olmadığına karar verin teknenizin mevcut performansından memnun ve çeşitli tartışmak bayiinizle motor alternatifleri! Benzin veya dizel? Teknik gelişmedeki en büyük başarılar dizel motorlu yer. Örneğin yeni Volvo Penta D Seri elektronik kontrollü common rail yakıt enjeksiyonu, dört Silindir başına valfler ve çeşitli optimize edilmiş süperşarj türleri turbo ve bazen de kompresör ile. Tüm bu performans verir Benzinli motorlara eşit, hatta bazen daha iyi karşılık gelen güç. Aynı zamanda yakıt tüketimi daha düşüktür. güvenilirlik daha büyük, hizmet ömrü daha uzun ve ikinci el değer daha yüksek. Benzinli motorlar yüksek performans ve nispeten düşük fiyatlar sunar. ağırlık. Elektronik yakıt enjeksiyonu yüksek güvenilirlik, düşük emisyon sağlar ve dümende keyifli bir deneyim için hızlı yanıt. Fiyat Bir benzinli motorun genellikle bir dizel motordan daha düşüktür. Benzinden dizele geçiş yaparsanız, genellikle bir aslında hiçbir şey kaybetmeden düşük güç çıkışı Dizel motordan beri, en yüksek hızın dışında performans daha iyi çalışacak şekilde tasarlanmasının yanı sıra daha iyi tork sunar maksimum devir sınırı. Benzinden dizele değişirken, hava, Yakıt ve soğutma sistemlerinin kontrol edilmesi gerekir. Satıcınızla konuşun tekneniz için tam olarak neyin gerekli olduğunu öğrenin. O sahip bulmak istiyorsanız gerekli özellikler ve belgeler kendiniz için daha fazla dışarı.

Bugün, benzin veya dizel olsun, çoğu yerleşik motorlar elektronik olarak kontrol edilir. Bu pek çok avantaj sunuyor, en azından değil Yeni motorlar daha sessiz, titreşimli olduğundan daha yüksek yerleşik konfor Daha az ve daha düşük egzoz emisyonları üretir. Sonuncusu sonuçlanır daha fazla konfor var. Dizel motorlar benzersiz bir gelişme geçirdi son yıllarda ve şimdi neredeyse inanılmaz bir kombinasyon sunuyor performans, konfor ve çevre uygunluğu. Modern optimize edilmiş bir kurulumda dizel motor unutulmaz bir şeydir anahtarı yapan herhangi bir tekne sahibi için deneyim. Volvo Penta Elektrik Sistem Parçaları Doğru motor gücü çıkışını seçin Teknenizde bir planya gövdesi bulunduğundan, genellikle artan güç demektir. daha yüksek en yüksek hız. Genel olarak, ancak, her tekne için geliştirilmiştir belirli bir hız aralığı ve bunun önemli ölçüde aşılması aslında olabilir tekneye daha kötü çalışma özellikleri kazandırır. Ayrıca önemlidir Genel sonuç hakkında düşünmek. Daha güçlü bir motor daha sağlam motor bağlantılarına ve daha güçlü bir şanzımana ihtiyaç duyar. propshaft pervane, vb.