Yamaha Yamabule jetski Yağları İçin Tüm Türkiye Geneline Satış Hizmetini Sunmaktayız.
Yamaha Yamabule jetski Yağları EX DELUXE RIDE,GP 1800-S,SJ700B-P SUPER JET,FZS SVHO,FX CRUISER SVHO,VX CRUISER HO,FX SVHO,FX CRUISER HO,FX HO,VX CRUISER,VX DELUXE,YAMAHA VXR,YAMAHA VXS,YAMAHA V1,YAMAHA V1 SPORT

Yamaha Yamabule jetski Yağları Orjinal Şanzıman Yağı,Kuyruk Yağı,Dişli Yağları

Whatsapp Hattı : 0533 748 99 18 | info@sanalmarine.com

Yamaha Yamabule jetski Yağları

B90790 – BS402 90790 – BT 209
Yamaha 4 Zamanlı
Motor Yağı
Galon
Yamaha 2 Zamanlı
Motor Yağı
Galon
BAAC – GEAR LUBE 90790 – BT 208
Yamaha TÜP
Şanzıman Yağıı
10 Oz..
Yamaha 2 Zamanlı
Motor Yağı
1 Litre
B90790 – BT401 BAAC – GEAR 5GL.
Yamaha 4 Zamanlı
Motor Yağı
Litre
Yamalube Gear Lube
Şanzıman Yağı
5 Galon
5 GH – 13440 – 20 – 00 69J-13440-01-00
Yamaha
Yağ Flitresi 4STR.
150-200-225-250 HP.
6D8-24560-00-00 68T-11181-00-00
Yamaha
Yakıt Flitresi 4STR.
40-50-60-70-
75-90-115 HP.
Yamaha Silindir Conta
4STR. 6-8-9.9 HP.
Yamaha Yağ Filitresi
4 STR. 9.9
15-25-30-40-70-75-90-115 HP.

Yamaha Yamabule jetski Yağları 

Modern deniz dizel motorları teknik açıdan karmaşık ve giderek daha güçlü ve verimli. Bununla birlikte, daha yeni motorlar daha az olabilir ameliyat edilmezse eski birimlerden daha bağışlayıcı, bakımlı ve yağlı olmalıdır. Kayganlaştırıcı yağ Hareketli parçaların yağlanması, dizel motor performansı ve ömrü. Yağlama yağı arasındaki sürtünmeyi azaltır Bileşenler, karşıt yüzeyleri ayırır ve metal-metal temasını önler. Ayrıca bir soğutma sıvısı görevi görür ve etkisini hafifletir Korozyon. Bununla birlikte, yağın durumu başlıca nedeni ile bozulma eğilimi gösterir kirlenme ve kimyasal etki. Motor için üreticinin el kitabı kalitenin ayrıntılarını ve yağlama yağı özellikleri. el kitabında ayrıca, petrol izlenmeli ve muhafaza edilmelidir motor çalışırken bunu sağlamak için kullanıma uygun kalır. Böyle bir tavsiye genellikle araştırma bulgularına dayanarak, operasyonel deneyim, devam eden analiz ve teknik de dahil olmak üzere diğer faktörler sağduyu. Ayrıntılar ayrıca motor riskini en aza indirgemek için hata payı yağlama yağı bozulduğunda hasar görmüş, ancak bu marj kullanıcı tarafından bilinmiyor. Bu nedenle mümkün değildir kullanıcı herhangi bir derecede güven içinde belirlemek için motor tarafından belirlenen sınırların aşılmasının sonucu Üretici nispeten zararsız ya da potansiyel olarak felaket. Motor el kitabı önemli bilgiler içermesine rağmen yağlama yağı hakkında bilgi verir ve kilit gereksinimleri belirtir ve Kısıtlamalar, temel ilkeler nadiren farklıdır: • Yağlama yağı viskozitesi belli miktarda olmalıdır öngörülen limitler. Normalde, yağ viskozitesi, operasyon. Azalırsa, bu düşük bir giriş girişi anlamına gelebilir viskozite yakıt. Artan veya azalmış viskozite, Yanlış yağlama ve termal bozulma. • Yağ aşırı miktarda su içermemelidir veya çözünmeyen yabancı parçacıkların etkileri artar operasyon esnasında giderek zararlı, sonuçta fakir yağlama ve mekanik hasar. • Yağın bileşenlerini koruyabilmesi gerekir. agresif kimyasallardan kaynaklanan korozyona karşı motor. yağın asitli bileşikleri nötralize etme kabiliyeti, Toplam Taban Numarası (TBN) veya alternatif olarak Taban Numarası (BN). Yağlama yağı TBN’si genellikle kullanımla birlikte azalır.

Asitik korozyon, TBN’nin Yağ üreticisi tarafından belirtilen eşik değeri, Aşırı aşınma ve parçaların ömrü kısalır. • Yağlama yağı parlama noktası, aralık üreticisi tarafından belirlenir. Parlama noktası daha düşük daha hafif hidrokarbonların varlığını, muhtemelen yağın dizel tarafından etkilenmiş olduğunu gösterir yakıt. Çalışırken, yağlama yağı normalde katı yabancı parçacıkları çıkarmak için mekanik filtreler ve diğer safsızlıkları ve suyu uzaklaştırmak için santrifüj separatörleri. O her ikisinin de incelenmesi ve tamamen muhafaza edilmesi esastır üreticinin talimatlarına uygun olarak. Yağlama yağı viskozitesi, parlama noktası ve TBN sadece tam ya da kısmi bir yağ değişimiyle geri getirilmelidir. Mekanik Filtreler Her yağlama yağı sistemine mekanik filtreler takılmıştır. Düzenli olarak değiştirilmeleri veya temizlenmeleri gerekir. tarafından belirlenen planlanan bakım çizelgesi ile üretici firma. Değiştirilen filtreler doğru boyutta olmalı ve Doğru filtreleme kapasitesine sahip olmak. Aynı zamanda akılda tutulması gereken bir nokta da, Kullanılan filtre elemanlarının yüzeyindeki yabancı maddeler görsel olarak incelendiğinde, mutlaka petrolün temiz. Eğer motorun hasar görmesi riski giderek artar 20 μm üzerinde boyuttaki aşınma parçacıkları mevcut. Ancak, hatta 50 μm’lik parçacıkların çıplak gözle görülmesi zordur. Tarafından Bir insan saçı çapının karşılaştırılması yaklaşık 70 um. Filtre elemanı üzerinde açıkça görünen herhangi bir parçacık Yüzey gecikmeden soruşturulmalıdır. anormal aşınma göstergesi. Filtreler tekrar kullanılabilirse, uygun kimyasalları, üretici firma. Örgü işaretleri olup olmadığı kontrol edilmelidir. filtreyi tekrar monte etmek için hasar ve özen gösterilmelidir doğruca bir kez temizlendi ve muayene edildi. Tür Filtrenin kullanım ömrü sınırlıdır, planlanan bakım sistemi, değiştirme aralığının aşıldı. Mekanik filtrelere ek olarak, karterli küçük motorlar 750 litrelik ebatlara santrifüj filtreler takılabilir korumak için santrifüj seperatörleri yerine yağlama yağı durumu. Santrifüj filtrelerin olması gerekir aynı aralıklarla düzenli olarak açılır ve temizlenir. mekanik filtreler.